Connect with us

Kitap

Hayatımızdaki Algoritmalar – Günlük Kararların Bilgisayar Bilimi

Yayınlanma:

on

Hayatımızdaki Algoritmalar – Günlük Kararların Bilgisayar Bilimi
Brian Christian – Tom Griffiths

Merhaba, Hayatımızdaki Algoritmalar kitabını almadan önce gündelik hayatta insanın karşılaştığı problemlere nasıl çözümler ürettiğini anlatan bir kitap olarak bakıyordum. Yani genelde kişinin kendi özelindeki karar verme mekanizmamız üzerine bir sohbet havasında geçeceğini düşünmüştüm. Kitabı okurken fark ettim ki aslında kişisel durumlardan çok genel toplum alışkanlıkları üzerine bir aritmetik geliştirilmiş. Evet bir yapay zeka gurusu iseniz bu kitabı çok seveceksiniz. Kitap genelde başlıklar halinde algoritmaların temel hedefleri ve amaçlarını çok güzel örneklere destekleyerek somutlaştırmaya çalışıyor. Ben oldukça beğendim. Özellikle kitabı okuduğunuzda anlayacağınız boşa olasılık arttırıp doğru tercih yüzdemizi düşürdüğümüz olasılıkları fark edince yüzümde bi tebessüm oluşturdu doğrusu. Sadece yapay zeka yada algoritmalar özelinde değil kendimiz ve kararlarımızı daha anlaşılabilir kılması açısından da okunabilecek bir kitap. 500 sayfalık kitabı nasıl olduda 2 günde bitirebildim diye düşündürdü. Tavsiye ederim.

Burdan satın alabilirsiniz : Amazon

Arka Kapak Yazısı :

Yaşamımızın tamamı, belirli bir sorun grubuna yol açan mekan ve zaman kısıtları ile sınırlandırılmıştır.  Bir günde ya da ömrümüz boyunca ne yapmalı ya da ne yapmamalıyız? Ne kadar karışıklığı kabul etmeliyiz? Bunlar insanlar açısından içinden çıkılmaz durumlara benziyor olabilirler fakat öyle değiller: Bilgisayarlar da aynı kısıtlamalarla karşı karşıyalar, bu nedenle bilgisayar bilimciler onlarca yıldır bu tür sorunların farklı versiyonlarıyla uğraşmaktadır. Ve buldukları çözümlerin bize öğreteceği çok ama çok şey var.

Ünlü yazar Brian Christian ve bilişsel bilim uzmanı Tom Griffiths disiplinlerarası bu çalışmasında, bilgisayarların kullandığı algoritmaların insanlığın birçok sorununu nasıl çözebileceğini göz kamaştırıcı biçimde okuyuculara sunuyor. Daha iyi sezgilere nasıl sahip olunacağını, işleri ne zaman bitirmemiz gerektiğini, yorucu ve sıkıntılı seçimlerle nasıl başa çıkacağımızı ve başkalarıyla en iyi nasıl ilişki kuracağımızı açıklıyorlar. Evlilik için en doğru kişiyi bulmaktan park yeri seçimine, kişinin e-posta gelen kutusunu düzenlemesinden belleğin işleyişini anlamaya kadar bu kitap, bilgisayar biliminin bilgeliğini insan hayatı için çok önemli stratejilere dönüştürüyor.

Başka bir yazıda görüşmek üzere, saygılarımla…

Okumaya Devam Edin
Yorumlar

Kitap

Yapay Zeka – Geçmişi ve Geleceği – Nils John Nilsson

Yayınlanma:

on

Yapay Zeka – Geçmişi ve Geleceği – Nils J. Nilson

Merhaba. Eğer Yapay zeka hakkında bugüne kadar yapılmış hemen hemen tüm çalışmaları bolca kaynak belirterek anlatan bir kitap arıyorsanız bu kitabı tek geçerim. Şimdiye kadar okuduğum kitaplar genelde yapay zekaya kısıtlı yada belli bakış açıları ile yaklaşıyordu. Hepsi tek başına çok iyi olmasına rağmen ya hadiseye ortadan dalıyor yada tek bir alanı açıklıyordu. Bu kitabı okumak istiyorsanız bilmeniz gereken bir konu var. Kitap durum ve olayları tarihsel bir açıdan aktardığı için ilginizi çekmeyen kısımları olacaktır. Nitekim kitap 425 sayfa 🙂 Kitabı bitirdikten sonra yer yer bazı kısımlarını tekrar okumak isteyebilirsiniz çünkü belki komik gelecek ama yapay zekanın ansiklopedisi desem yazar bana kızmaz heralde. Gerçekten harika bir kitap. Kitabı sadece merak için almanızı önermem zira dediğim gibi kitapta yer yer konuya aşık olanların bile sıkılabileceği kısımlar olabilir. Daha çok bu işi gerçekten merak edenlerin okuyup yıllarca muhafaza etmesi gereken bir kitap. Kitabın arka kapak yazısını aşağıda paylaşıyorum. Umarım faydalı olur. Kendinize iyi bakın, saygılarımla.

Kitabın Adı                              : Yapay Zeka – Geçmişi ve Geleceği

Kitabın Yazarı                        : Nils John Nilsson

Kitabın Ç. Yazarı                   : Mehmet Doğan

Kitabın Yayın Evi                  : Boğaziçi Üniversitesi Yayın Evi

Kitabın Arka kapak yazısı  : Yapay zeka (YZ) arayışında elli yıl boyunca yer aldım; bu elli yıl benim bütün meslek yaşantımı ve bu alanın tüm ömrünü kapsar. Bu arayışın başlangıcından bugününe kadar  olan öyküsünü ”içeriden birinin” anlatması bana iyi bir fikir gibi geldi. Aklımda üç tür okur var. Birincisi bilimsel konulara meraklı ve YZ hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen okur topluluğu.  İkinci grup ise teknik yada mesleki alanlarda çalışanlardan oluşuyor.Her iki okur zümresine de, kitapta karmaşık matematik formülleri ve bilgisayar jargonu olmayacağına, bol bol grafik sunacağıma, YZ programlarının ve tekniklerinin nasıl işlediğini berrak bir şekilde açıklamak için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum. Üçüncü okur topluluğu, YZ araştırmacılarından, öğrencilerden ve öğretmenlerden oluşuyor. YZ’ nin denediği, işe yaramış yada yaramamış şeyleri bilmek, ayrıca tarihsel veya başka türlü bilgileri içeren sağlam bir kaynağa ulaşmak bu kesim için çok faydalı olacaktır. Bu alanın tarihini bilmek, bu alanda çalışanlar için önemli.Özellikle, bir zamanlar keşfedilmiş ve terk edilmiş olan pek çok fikir, teknolojik imkanların artmasıyla yaşam şansı bulabilir.

Satın Alma Linki : AMAZON

Okumaya Devam Edin

Kitap

David Eagleman – Beyin

Yayınlanma:

on

David Eagleman – Beyin

Merhaba. Teknoloji ve yapay zeka ile kafayı bozmuş bir beyin illaki bi noktada oluşturmaya yada hayal ettiği şeye giden bu yolun kafasının içinden geçtiğini bilir. Yapay zeka üzerine çalışacak herkes bu işe beyinin nasıl çalıştığını anlamakla başlaması gerektiğini de bilir. Bu kitap benim için bahsi geçen konuya mükemmel bir başlangıç noktası olabilir.

Kitap oldukça yalın bir dille, sizden nörobilim uzmanı olmanızı beklemeden konuya en başından doğumdan başlıyor. İlginizi ve merakınızı şuana kadar muhtemelen duymadığınız gerçekleri örneklendirerek topluyor. Bu kitap benim için büyük bir merak ve şaşkınlıkla okuduğum her bölüm sonrası kendime notlar aldığım nadir kitaplardan oldu. Dünya çapında tüm okuyucuların beğenisini kazanan bu kitabı tüm teknoloji meraklılarının kesinlikle okumasını tavsiye ediyorum. Bilim ve araştırma konularına meraklılarında keyif alacağını düşünüyorum. Kitabı bitirdikten sonra düşünme, karar verme ve kişilik ile ilgili bir çok konu zihninizde netleşiyor. Şiddetle tavsiyemdir.

 

Arka kapak metni :

  • Büyük ilgi gören kıtabı Incognito ile nörobilimi geniş kitlelerle buluşturan David Eagleman bizi içimizdeki kozmosa doğru hızlı ve nefes kesici bir yolculuğa çıkarıyor: Gerçek nedir? ”Sen” kimsin? Nasıl karar veriyorsun? Beynin neden başkalarına ihtiyaç duyuyor? Teknoloji ”insan olmak”ın anlamını değiştirebilir mi?
  • Durak durak ilerleyen bu büyüleyici yolculuk ekstrem sporlar dünyasından ceza hukukuna, yüz ifademizden beyin ameliyatlarına, içgüdelerden ölümsüzlük arayışına kadar uzanıyor. Yolda, milyarlarca beyin hücresi ve birbirleriyle kurdukları trilyonlarca bağlantıdan oluşan sonsuz yoğunluktaki ağın içinde, görmeyi belkide hiç beklemediğin birşey beliriyor: sen

 

Umarım bu kitabı en az benim kadar beğenirsiniz, kendinize iyi bakın, saygılarımla…

Okumaya Devam Edin

Teknoloji

Oyun

Kitap

Sinema

Popüler Yazılar